26 Września

Wizytówki kaszerowane

Kaszerowanie to technika uszlachetniająca, która w produkcji wizytówek polega na sklejeniu dwóch lub nawet trzech arkuszy papieru w celu uzyskania większej gramatury (czyli grubszego i sztywniejszego) arkusika i nadania mu wielowarstwowej struktury. Sklejone ze sobą warstwy mogą mieć różne właściwości np. kolorystyczne, co w przypadku papierów barwionych w masie daje ciekawe zestawienia barw na krawędziach wizytówki.

Wielowarstwowa wizytówka w połączeniu z innymi technikami może być nośnikiem wielowarstwowych komunikatów, jej głęboka struktura pozwala uzyskać interesujące efekty przestrzenne, a łączenie różnych typów papierów pozwala tworzyć zaskakujące zestawienia.

Z pracowni Intercard (A.Z.)

Maszyny offsetowe na ogól przyjmują papier o gramaturze nie większej niż 350 g/m2. Stworzenie zadrukowanej offsetowo wizytówki o gramaturze znacznie przekraczającej tę granicę jest więc możliwe tylko poprzez połączenie zadrukowanych wcześniej odrębnych warstw o gramaturach mieszczących się w ograniczeniach druku offsetowego. Jeśli już zdecydujemy się na wizytówki kaszerowane, warto wykorzystać potencjał, jaki ten rodzaj uszlachetnienia daje w połączeniu z innymi technikami.

I tak, w przypadku jednostronnego tłoczenia wizytówek dwustronnych (czyli wtedy, kiedy tłoczenie chcemy mieć tylko na jednej stronie, ale jakieś treści występują na obu stronach), kaszerowanie umożliwia nam uzyskanie płaskiej powierzchni strony przeciwnej - na wizytówce jednowarstwowej mielibyśmy wkłęsłe wytłoczenie odwróconego obrazu ze strony właściwej (tłoczenie wizytówek daje bowiem wglębienie wklęsło-wypukłe).

Przed ich sklejeniem, jedną lub obie warstwy można poddać perforacji, czyli wyciąć w nich tekst lub elementy graficzne, rozłożone tak, żeby jedna warstwa przykrywała otwory wycięte w drugiej. Uzyskamy w ten sposób elementy zagłębione w strukturze papieru, ale nie przebijające jej na wylot. Użycie zadrukowanych lub barwionych w masie papierów w warstwie "tła" pozwoli na uzyskać naturalne zabarwienie podłoża perforowanych powierzchni.

W przypadku łączenia barwionych w masie papierów o różnych kolorach, tworzyć można ciekawe zestawienia barw krawędzi wizytówek (które w przypadku gramatur zbliżonych do 700 g/m2 mają znaczącą grubość). Poza tym, kaszerowanie można łączyć z innymi technikami uszlachetniającymi, takimi jak druk wypukły, Hot Stamping, czy lakier UV.