30 Września

Wizytówki tłoczone

Technika uszlachetniająca nazywana "suchym tłokiem", to obok druku wypukłego i perforacji papieru kolejna technika modyfikująca strukturę przestrzenną wizytówki. Polega na wytłaczaniu w wizytówce obiektów tekstowych i graficznych w prasie przy matrycy i patrycy. Suchy tłok daje efekt polegający na nadaniu wybranym elementom graficznym formy wklęsło-wypukłej. Od strony uderzenia matrycy na papierze powstają odkształcenia wklęsłe, a po stronie przeciwnej wypukłe.

Tłoczenie tekstu i obrazów na wizytówce pozwala realizować projekty z minimalistyczną drukowaną warstwą graficzną, którą uzupełniają mniej widoczne obiekty tłoczone.

Z pracowni Intercard (A.Z.)

W niektórych zastosowaniach wklęsło-wypukły charakter tłoczenia może stanowić wadę tej techniki. Dzieje się tak, na przykład, w przypadku wizytówek dwustronnych, ponieważ na drugiej stronie karty uzyskujemy wtedy odwrócony i wklęsły obraz lub tekst tłoczenia. Można temu zaradzić zastępując tłoczenie drukiem wypukłym.

Wytłoczone powierzchnie mogą pozostać niezadrukowane, można je jednak zadrukować lub pokryć lakierem, co jeszcze bardziej podkreśli przestrzenny charakter takich obiektów. Suchy tłok to technika wymagająca dużej precyzji, doskonałych materiałów i narzędzi w procesie produkcyjnym, a żywej wyobraźni w fazie projektowania. Po spełnieniu tych warunków możemy spodziewać się naprawdę spektakularnych efektów wizualnych.