Farba, która rośnie na papierze

Druk wypukły, czyli termografia, to bardzo ciekawy proces, w którym można uzyskać szereg ciekawych efektów plastycznych. W dużym uproszczeniu proces ten opisać można jako modyfikację składu naniesionej już na papier farby drukarskiej przy pomocy proszku termograficznego, a następnie nagrzanie świeżego zadruku do odpowiedniej temperatury, co powoduje zwiększenie objętości mieszaniny farby i modyfikatora, nadające wydrukowanym elementom przestrzenny efekt.
Obok "neutralnych", idealnie transparentnych proszków termograficznych, które nie wpływają na barwę zadruku, stosuje się też proszki barwiące, dzięki którym można uzyskać na przykład powłokę o metalicznej powierzchni.

Druk wypukły to technika otwierająca przed twórcami ogromne możliwości. Dobrze wykonany wybitnie ożywia warstwę wizualną karty wizytowej.

Wizytówki z drukiem wypukłym

Podstawowe parametry produktu (szczegółowe informacje oraz informacje o niestandardowych zastosowaniach tej techniki chętnie prześlemy pocztą elektroniczną).

Papier (i inne nośniki)

Preferowanym nośnikiem dla prac z zastosowaniem druku wypukłego jest kreda matowa o gramaturze od 350 do 400 g/m. Wykorzystać można także niektóre kartony ozdobne i niektóre papiery niepowlekane - warunkiem jest tutaj, aby papier nie wchłaniał zbyt szybko farby, która w stanie wilgotnym zostaje zmieszana z proszkiem termograficznym.

Druk

Zadruk pojedynczymi kolorami, z których jeden lub dwa poddawane są procesowi termograficznemu, a pozostałe naniesione zostają tradycyjnie. Możliwe jest jednak uzyskanie wypukłego druku także w przypadkach, kiedy eksponowany element drukowany jest w modelu CMYK lub przy użyciu kilku spotowych kolorów. Efekt taki osiągnąć można przez użycie tzw. maski termograficznej z lakierem bezbarwnym. Uwypuklony fragment zadruku przyjmuje wtedy kolor podłoża.
Dzięki termografii możemy uzyskać także różne efekty specjalne, takie jak powierzchnie metaliczne (złote lub srebrne), powierzchnie flurescencyjne (żółte i różowe), powierzchnie pokryte brokatem i mocno kryjące powierzchnie białe.

Format

Prace w standardowych formatach wizytówkowych, 50x90 mm i 55x85 mm wymagają jedynie standardowych procedur produkcyjnych. W przypadku innych formatów konieczna jest analiza technicznych możliwości ich realizacji.

Nakład

Wysokość nakładu bez wątpienia ma istotny wpływ na jednostkową cenę produktu, ponieważ wiele kosztów produkcji, takich jak klisze i matryce, to koszty stałe, niezależne od liczby wyprodukowanych egzemplarzy. Najmniejsze ekonomicznie uzasadnione nakłady zaczynają się od 100 egzemplarzy.

Uszlachetnienia

Ze względu na bogatą gamę efektów uzyskiwanych w druku wypukłym i uwarunkowania techniczne raczej nie łączy się tej techniki z innymi technikami uszlachetniającymi, ponieważ w większości przypadków ich efekty konkurowałyby ze sobą lub wzajemnie znosiły.

Wykończenie

Wizytówki z drukiem wypukłym można wzbogacić przez zaookrąglenie rogów, pod warunkiem, że uwypuklone elementy nie znajdują się zbyt blisko brzegów (narożników) karty.

Podobne produkty

Produkty i techniki, które można zastosować zamiast lub łącznie z wyżej opisaną